-
Preparation
-
Cooking
- Cooking Show all products in category
- Back
- Kettles
- Hot Fill pumps
- Sous Vide basins
- Pressure cookers
- Ovens
- Ranges
- Bratt pans
- iVario
- Pizza equipment and pizza accessories
- Restaurant equipment series
- Griddles
- Grills
- Fryers
- Salamanders and toasters
- Pasta cookers
- Sushi machines
- Hot dog warmers and steamers
- Circulators
-
GN containers and trays
-
Food distribution and food transport
-
Serving units and worktops
- Serving units and worktops Show all products in category
- Back
- Buffet series
- Heated drawers
- Bain-maries
- Counters with heated top
- Heated cupboards
- Cold basins
- Cold counters
- Cold drawers
- Cold work station
- Pizza work station
- Neutral counters
- Plate dispensers
- Water dispensers
- GN dividers for basins and drawers
- Heating lamps and heaters
-
Small equipment for serving
-
Glass display cases and air curtain merchandisers
-
Coffee brewing machines
-
Bar equipment and bar furniture
-
Ice and Ice cream / gelato
-
Cold storage and chilling
-
Dishwashers
- Dishwashers Show all products in category
- Back
- Glasswashers
- Undercounter dishwashers
- Front loaded dishwashers
- Hood type dishwashers
- Pot washers
- Granule washers
- Rack conveyor machines
- Pre-wash machines for WD hood type machines
- Pre-wash machines for WD rack conveyors
- Flight-type washers
- Tray washers
- Trolley washers
- Multiwasher
-
Dishwashing accessories and furnitures
- Dishwashing accessories and furnitures Show all products in category
- Back
- Dishwashing baskets
- Cutlery boxes
- Furniture for undercounter dishwashers
- Furniture for hood type dishwashers
- Furniture for pre-wash machines
- Furniture for pot washers
- Furniture for rack conveyor machines
- Sorting units for dishwashing department
- Pre-wash showers
- Floor washers
- Steam and pressure washers
-
Water filters
-
Kitchen furniture
-
Trolleys
- Trolleys Show all products in category
- Back
- Service trolleys
- Service trolleys with wooden tiers
- Shelf trolleys
- Trolleys for GN containers
- Basket trolleys
- Dispenser trolleys
- Ward service trolleys
- Kettle accessory trolleys
- Tray and cutlery trolleys
- Multipurpose trolleys
- Platform trolleys
- Basin trolleys
- Biowaste and waste trolleys
- Tray return trolleys
- Dish return trolleys
- Plate cassette trolleys
- Flour and spice trolleys
- Salad washing trolleys
- Supplement food trolleys
- Trolleys for transport boxes
- Lifting trolleys
- Laundry trolleys
-
Laundry equipment
-
Outlet
- Outlet Show all products in category
- Back
- Preparation outlet
- Cooking outlet
- Food distribution and food transport outlet
- Serving units and worktops outlet
- Glass display cases and air curtain merchandisers outlet
- Coffee brewing machines outlet
- Bar equipment and bar furniture outlet
- Cold storage and chilling outlet
- Dishwashing outlet
- Laundry outlet
- Kitchen furniture outlet
- All outlet products
-
Preparation
-
Cooking
- Cooking Show all products in category
- Back
- Kettles
- Hot Fill pumps
- Sous Vide basins
- Pressure cookers
- Ovens
- Ranges
- Bratt pans
- iVario
- Pizza equipment and pizza accessories
- Restaurant equipment series
- Griddles
- Grills
- Fryers
- Salamanders and toasters
- Pasta cookers
- Sushi machines
- Hot dog warmers and steamers
- Circulators
-
GN containers and trays
-
Food distribution and food transport
-
Serving units and worktops
- Serving units and worktops Show all products in category
- Back
- Buffet series
- Heated drawers
- Bain-maries
- Counters with heated top
- Heated cupboards
- Cold basins
- Cold counters
- Cold drawers
- Cold work station
- Pizza work station
- Neutral counters
- Plate dispensers
- Water dispensers
- GN dividers for basins and drawers
- Heating lamps and heaters
-
Small equipment for serving
-
Glass display cases and air curtain merchandisers
-
Coffee brewing machines
-
Bar equipment and bar furniture
-
Ice and Ice cream / gelato
-
Cold storage and chilling
-
Dishwashers
- Dishwashers Show all products in category
- Back
- Glasswashers
- Undercounter dishwashers
- Front loaded dishwashers
- Hood type dishwashers
- Pot washers
- Granule washers
- Rack conveyor machines
- Pre-wash machines for WD hood type machines
- Pre-wash machines for WD rack conveyors
- Flight-type washers
- Tray washers
- Trolley washers
- Multiwasher
-
Dishwashing accessories and furnitures
- Dishwashing accessories and furnitures Show all products in category
- Back
- Dishwashing baskets
- Cutlery boxes
- Furniture for undercounter dishwashers
- Furniture for hood type dishwashers
- Furniture for pre-wash machines
- Furniture for pot washers
- Furniture for rack conveyor machines
- Sorting units for dishwashing department
- Pre-wash showers
- Floor washers
- Steam and pressure washers
-
Water filters
-
Kitchen furniture
-
Trolleys
- Trolleys Show all products in category
- Back
- Service trolleys
- Service trolleys with wooden tiers
- Shelf trolleys
- Trolleys for GN containers
- Basket trolleys
- Dispenser trolleys
- Ward service trolleys
- Kettle accessory trolleys
- Tray and cutlery trolleys
- Multipurpose trolleys
- Platform trolleys
- Basin trolleys
- Biowaste and waste trolleys
- Tray return trolleys
- Dish return trolleys
- Plate cassette trolleys
- Flour and spice trolleys
- Salad washing trolleys
- Supplement food trolleys
- Trolleys for transport boxes
- Lifting trolleys
- Laundry trolleys
-
Laundry equipment
-
Outlet
- Outlet Show all products in category
- Back
- Preparation outlet
- Cooking outlet
- Food distribution and food transport outlet
- Serving units and worktops outlet
- Glass display cases and air curtain merchandisers outlet
- Coffee brewing machines outlet
- Bar equipment and bar furniture outlet
- Cold storage and chilling outlet
- Dishwashing outlet
- Laundry outlet
- Kitchen furniture outlet
- All outlet products
Code: MG4197617
Granule dishwasher Metos WD-100GR Touch L-R 400V3N~
Pass trough model, left to right. The WD-Touch display guides you through the washing process with an intuitive touch screen. Easy navigation with built-in user…
- great capacity in a little space: 8 pcs. of GN1/1-65 cleaned with one programme
- patented washing system quarantees a good washing and drying result thanks to the high speed centrifuging
- hygiene warranty easies up the HACCP: the electronics of the machine controls the washing process
- amasingly low running costs: the machine uses only a. 6 litres fresh water in the final rinse. This also leads to lower consumption of energy, rinse aid and detergent.
- unique-two door system separates the dirty and the clean sides completely
- effective condensing
- six washing programmes: three with granules (the granule washing time is adjustable) and three without. The washing programmes include centrifuging.
- two granule pumps provide a high pressure for efficient performance.
- tank volume 145 l
Standard equipment:
- 2 x casette
- 6 x lid holder
- 4 x pot grid
- 6 x small holder for 1/2 GN container
- 2 x long holder for 1/2 GN container
- 1 x cleaning scraper
- 10 kg of granule
| General | |
|---|---|
| Description | Granule dishwasher Metos WD-100GR Touch L-R 400V3N~ |
| Dimensions and Capacity | |
|---|---|
| Product capacity | 88pcs x GN 1/1-containers / h |
| Item width mm | 1051 |
| Item depth mm | 1187 |
| Item height mm | 1969/2155 |
| Package volume | 3.704 m3 |
| Package dimensions (LxWxH) | 122x132x230 cm |
| Net weight | 555 kg |
| Package weight | 685 kg |
| Technical information | |
|---|---|
| Connection power kW | 21 |
| Fuse Size A | 35 |
| Connection voltage V | 400 |
| Number of phases | 3NPE |
| Frequency Hz | 50 |
| Protection rating (IP) | 55 |
| Type of electrical connection | Fixed |
| Electrical conn. height mm | 1969 |
| Cold water diam. | 3/4" |
| Cold water flow l/min | 18 |
| Cold water min pressure kPa | 200 |
| Cold water conn. height mm | 1969 |
| Hot water diam. | 3/4" |
| Hot water thread | Internal thread |
| Hot water flow l/min | 18 |
| Hot water conn. height mm | 1969 |
| Drain diameter | 50 |
| Drain flow l/s | 3 |
| Drain conn. inlet | Behind,Bottom |
| Drain conn. height mm | 178 |
| Floor drain needed | Yes |
| Sound level dB | 70 |
| Ventilation machine m³/h | 900 |
| Boiler power kW | 9 |
| Features | |
|---|---|
| Operation type | electronical |
| Cleaning | washing program |
| Features | 8x1/1GN |
| Programmability | ready programs |
| Amount of programs | 6 |
| Insulation | insulated |
| Drain pump | No |
| Model | WD-100 GR |
| Energy and Consumption | |
|---|---|
| Water consumption | cold water consumption, rinse (litres/programme) 6 |
| Power type | electric |
-
Revit / BIM symbol
880 KB
-
CAD Face symbol
17 KB
-
User manual EN
8.5 MB
-
3D CAD symbol
451 KB
-
User manual SV
8.5 MB
-
2D CAD symbol
97 KB
-
User manual FI
3.9 MB
-
Product sheet EN
156 KB
-
Product sheet FI
156 KB
-
Product sheet SE
155 KB
-
Product sheet NO
157 KB
-
User Manual EE
8.4 MB
-
User Manual NO
7.4 MB
Services and accessories
List price €217.00 Promotion price €131.00
List price €249.00
List price €218.00
List price €213.00
List price €336.00
List price €6,309.00





