Kiirjahutuskapp Metos MSB-050-RAR-R290 paremakäeline (letialune)
The Metos MSB-050-RAR-R290 is equipped with cooling unit and the refrigerant in this model is R290. The modell is without working top and total height is 855mm so it fits under the counter. There are ready-made programs for both chilling and freezing functions, from gentle to very efficient. In addition to these, the user can store the user's own programs. The appliance automatically switches to storage mode at the end of the quick cooling process. Inner and outer lining in easy-to-clean stainless steel. Rounded corners and a bottom plug make cleaning easier.
- capacity 5 x GN 1/1-65, rail distance 70mm
- under counter model, without workin top
- core probe with 4 measuring points
- programmes for both blast chilling and shock freezing
- when the program ends, the device automatically enters storage mode
- s/s exterior and interior
- cavity with central drain for discharge of washing water
- high-density polyurethane's insulation (aprox. 42 kg/m3), without CFC nor HCFC
- air cooling
- high performance copper-aluminum condenser
- right handed which is not reversible
- ergonomic handle across entire height of door and magnetic seals on all 4 sides of the door
- heating element in the door frame
- indirect blowing electronic fans, efficient but gentle on food
- defrosting and evaporation water must be direct to the drain
- control and command circuit board, easy to use
- compressor protected by termic overload cut-out with automatic reset
- internal dimensions 670x335x400mm
- 50mm high feet
| Üldine | |
|---|---|
| Kirjeldus | Kiirjahutuskapp Metos MSB-050-RAR-R290 paremakäeline (letialune) |
| Mõõtmed ja mahutavus | |
|---|---|
| Mahutatavus | 18kg/12kg/+90...+3/-18 |
| Mahutavus | 5 x GN1/1-65 |
| Sisemõõt mm | 670x335x400 |
| Laius mm | 790 |
| Sügavus mm | 700 |
| Kõrgus mm | 855 |
| Pakendi maht | 0,715 m3 |
| Pakendi mõõdud (LxPxH) | 83x82x105 cm |
| Neto kaal | 105 kg |
| Pakendi kaal | 145 kg |
| Tehniline informatsioon | |
| Ühendusvõimsus kW | 0.924 |
| Kaitsme võimsus A | 10 |
| Elektripinge V | 230 |
| Faaside arv | 1NPE |
| Sagedus Hz | 50 |
| Turvaklass (IP) | X4 |
| Elektriühenduse tüüp | Pistik |
| Äravoolu ühendus, sisse | All |
| Põrandatrapp nõutud | Jah |
| Jahutusvõimsus W | 825 |
| Kondensatsioonitemperatuur °C | +45 |
| Aurustumistemperatuur °C | -25 |
| Külmaine tüüp | R290 |
| Külmaine kogus g | 150 |
| Müratase dB | 62 |
| Funktsioonid | |
| Hingede asukoht | parem |
| Temperatuuri vahemik ºC | +3°C/-40°C |